top of page

Kitap Basım Süreci

Yazarların en çok merak ettiği konulardan biri yayıneviyle anlaştıktan sonra kitap basım sürecinin nasıl ilerleyeceğidir.

Öncelikle bu yazıda anlatılan süreç, yayınevimizdeki süreçtir. Başka yayınevlerinde farklı uygulamalar olması doğaldır.

Bakalım Gürer Yayınları yoğurdu nasıl yiyor?

- Öncelikle yazar ve Gürer Yayınları yüz yüze ya da telefonla görüşüp detaylar üzerinde anlaşırlar.

- Anlaşılan koşullar üzerinden bir sözleşme hazırlanıp yazar ve yayınevi tarafından karşılıklı imzalanır.

- Yazar kitap metnini Word dosyası olarak yayınevine gönderir.

- Ön incelemeden sonra kitap editöre gider. Editör yazım hatalarını, anlam düşüklüklerini, kelime tekrarlarını vb. inceler ve düzeltir. Kitabın büyüklüğüne göre editör incelemesi 1-7 gün sürer. Kitaba gerekiyorsa bölümler konur; içindekiler, dipnotlar ve kaynakça gibi okumayı kolaylaştıran unsurlar eklenir.

Daha detaylı bir editöryel inceleme isteniyorsa kitap profesyonel bir yazara gönderilir. Maliyet ve inceleme süresi doğal olarak daha fazla olur.

- Kitap kontrol için yazara gönderilir.

-ISBN numarası alınır.

- Yazar onay verdikten sonra kitap sayfa tasarımcısına yani mizanpaja gönderilir. Burada yazı puntosu, satır sonları, bölüm ayrımları, belirlenen sayfa boyutuna göre metnin yerleştirilmesi yapılır. Kitabın başına künye sayfası eklenir. Kitabın tam olarak kaç sayfa olacağı mizanpajda ortaya çıkar. Bu süreç genelde 2-4 gün sürer.

-Aynı anda grafiker de kapak tasarımını yapmaya başlar. Yazarın en azından kapakta nasıl bir resim olacağını düşünmüş olması kapak tasarım sürecini daha hızlı ve verimli hale getirir. Bu süreç oldukça değişkenlik gösterir. Bir gün de sürebilir, birkaç hafta da.

-Kapak ve son halini almış metin tekrar yazara, onaya gider.

-Yazar onay verdiğinde kitap metni matbaaya gönderilir. Dijital baskı yapılacaksa matbaadaki süreç iki günü geçmez. Ofset baskıda süre genelde bir haftadan uzundur. Kabartma lak, lokal lak, ayıraç, katlamalı kapak gibi ekstra özellikler hem maliyeti arttırır hem de baskı süresini uzatır.

- Kitap matbaaya gönderildiği anda bandrol için başvurulur. Basım tamamlanmadan bandroller alınıp matbaaya ulaştırılır.

- Basım tamamlandıktan sonra kitaplar yayınevimize gelir. Yazara verilecek nüshalar ve Kültür Bakanlığına gönderilmesi gereken nüshalar ayrılır. Gazetelerin köşe yazarlarına, edebiyat dergilerine ve kitabın konusuyla bağlantılı olarak tanınmış kişi ve kurumlara protokol nüshaları gönderilir.

- Kitap bülteni dağıtıcı firmalara; basın bülteni gazete ve dergilere gönderilir.

- Bundan sonrasında satış ve dağıtım süreci başlar.

Yukarıdaki süreler gözünüzü korkutmasın. 200 sayfalık bir kitabın basımı çoğu zaman 2-3 haftadan kısa sürer. Süreçte en uzun süren bölüm matbaada geçen süredir.

Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page