top of page

Kitabınıza Sponsor Bulun

Kitabınız eğer sponsorların ilgi alanına giren bir konuda yazılmışsa yayınlamak için çok acele etmeyin. Önce kitap için bir sponsor bulmaya çalışın.

Bir sosyal sorumluluk projesi hakkında yazmışsanız, yöresel değerleri anlatmışsanız, mesleki konuda teknik ya da akademik bir eser ortaya çıkarmışsanız sponsor bulma olasılığınız oldukça yüksektir.

Tabii burada kastettiğimiz bir aşk romanı ya da polisiye için sponsor bulmaya çalışmak değil. Gerçekçi olmamız gerekiyor.

Sponsorluğun yazar için çok büyük yararları var. Her şeyden önce işin maliyetini başkası üstleniyor. Sponsor olan kuruluşlar genelde büyük toplu alımlar yapıyorlar. Yani kitabın satışı da garantilenmiş oluyor.

Kimler sponsor olabilir? Aslına bakılırsa resmi ve özel tüm kurum ve kuruluşlar sponsor olabilir. Bakanlıklar, belediyeler, özel şirketler, dernek ve vakıflar, spor kulüpleri, hatta şahıslar (başta babanız olmak üzere) size seve seve sponsor olabilir.

Sponsor bulmak asıl olarak yazarın işidir. Kolay bir süreç değildir. Her zaman da olumlu sonuç vermez. Ancak işe baştan olumsuz yaklaşmamak gerekiyor. Birçok resmi ve özel kurum, faaliyet konularıyla ilgili alanlarda sponsorluk olayına çok iyi gözle bakmaktadır. Bazılarının bununla ilgili bütçeleri var ve çoğu zaman bütçelerini kullanamıyorlar bile. Bu nedenle karşınızdaki kurum sponsor olmak için sizin kadar istekli olursa hiç şaşırmayın.

Sponsorla görüşmeye giderken işinize yarayacak bir ipucu:

Kitabınızı baştan sona okuyup yazım hatalarını elinizden geldiği kadar düzeltin. Sonra kendinize bir kitap ölçüsü belirleyin. (Karar veremiyorsanız 13,5x 19 olabilir) Word'de kitabı yerleştirin. Bir kapak resmi bulun. Bir grafikerden bu resimle size bir kapak yapmasını isteyin. Sonra da onu alıp bir dijital kopyalama merkezinde 4-5 tane bastırın. Elinizde örnek bir nüshayla gitmek çok daha iyi sonuç verecektir.

Hepinize bol sponsorlu günler dileriz.

Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page