top of page

Parayla Kitap Bastırmak ya da Yayınevlerine Bastırmaya Çalışmak

Zor bir seçim...

Mali durumunuz kitap bastırmanın maliyetini karşılamaya yetmiyorsa basacak bir yayınevi bulmaya çalışmaktan başka çareniz yok.

Bu işe ayırabilecek bir bütçeniz varsa iki yöntemin avantaj ve dezavantajlarını iyi düşünmeniz gerekiyor.

Okur açısından maliyetin yayınevi tarafından karşılanmış olması profesyonel bir beğeniyi ve kaliteyi ifade ediyor.

Ama her zaman doğru mu?

Değil.

Yayınevi kitabın 'kalite'sinden çok satılabilirliği ile ilgilenir. Piyasa koşulları, yayınevinin mali durumu, son dönemde benzer kitapların satış rakamları, dağıtıcıların istekleri ve daha bir sürü etken göz önünde bulundurulur. Kitabın iyi olup olmaması sıralamanın oldukça altında yer alır.

Yayıncı olarak kimi zaman çok beğendiğiniz bir kitabı farklı nedenlerden dolayı yayınlamaktan kaçınabilirsiniz.

Büyük yayınevlerinin bile kendi bütçelerinden çıkarabilecekleri kitabın bir sınırı vardır. En azından maliyetini karşılayacağından emin olmak isterler. Riske girmekten korkarlar.

Yazarın ve okurun sektörü yönlendiren bu etkenleri bilmesi mümkün değildir. Yazarın kitabına güveniyorsa (duygusal değil akılcı olarak güvenden söz ediyoruz) yayınevlerinin kitabını kabul etmemelerinin kendisi dışında nedenleri olabileceğini düşünerek elini cebine atması belki de en doğru tercih olacaktır.

Böylece aylarca, yıllarca sinir bozucu bir onay sürecini beklemek zorunda kalmazlar. Kitabın iyi olup olmadığına yayınevi değil okuyucu karar vermiş olur. Ve belki de ünlü bir yazar olma fırsatını kaçırmamış olurlar.

Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page