top of page

Kitap Bastırmak Neden Bu Kadar Zor?

Kitap yazmak çok zahmetli olmasına rağmen çok zevkli bir uğraş ve meslektir. Ama bir kitap yazıp kitabınızın yayınevleri tarafından havada kapışılacağınızı beklerken bastıracak bir yayınevi bulamadığınızda hayatınızın şokunu yaşarsınız.

Bu konuda herkes suçu birbirine atar. Herkes haklıdır... Ve herkes haksızdır.

İlk akla gelen suçlu yayınevidir. Sonuçta kitap basmamak için bin dereden su getiren onlar. Doğru mu? Doğru.

Ama öte yandan yayınevi süreç boyunca bütün riskleri üstlenen kuruluştur. Bir kitabın maliyetini karşılaması için en az 500-1.000 nüsha satması gerekir. Piyasada duyduğunuz yüz binlik rakamları unutun. Çoğu kitap 500 tane bile satmaz. Dolayısıyla yayınevi bütün emeğine ve çabasına rağmen çoğu kitaptan zarar eder.

O zaman suçlu okuyucu!

O da doğru.

Çünkü Amerikalılar ve Avrupalılar kitaba yılda 120-130 USD harcarken biz sadece 0,45 USD harcıyoruz. Gelir düzeyi palavralarını boş verin. Gelirleri bizden 200 kat daha mı yüksek ki kitaba 200 kat fazla para harcıyorlar? Günde değil yılda 6 saat okuyan bir millet olarak ne söylesek boş artık.

Başka kim suçlu? Dağıtıcı.

O da doğru. Yeni çıkan kitaplardan toplu alım yapıp raflara koydurmak gibi bir dertleri hiç yok. Ama öte yandan kitabın satış sürecinde en az kar edenler onlar. Sadece yayıneviyle kitapçı arasındaki aracı oldukları için çok da yanlış bir durum değil gerçi.

Başka?

Tabii ki kitapçı.

Süreç içinde en çok onlar kar eder. Kitabı satarsa parasını aylar sonra öder. Satamazsa paçavraya dönmüş şekilde yayınevine iade eder. Aldıkları iskontoyu hiç beğenmezler. %100 iskonto yapsanız (yani kitabı bedavaya verseniz), kitabı sattıkları için üste para isterler.

Bir de kitap mağazacılığı sektörde tekelleşme sorunu var ki hiç sormayın.

Öte yandan kitabı okuyucuyla buluşturan da onlar. O da doğru.

SONUÇ:

Sonuç falan yok. Az okuyan bir millet olduğumuz için (Az da laf mı?) herkes birbirini yiyor, herkes birbirini suçluyor. Takkeyi önümüze koyup gerçeği kabul edelim. Yayıncılık konusunda bir başkasını suçlayan herkes en az onun kadar suçludur. Kimsenin tuzu kuru değil.

Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page